Rozdíly mezi analogovými a IP kamerovými systémy

Provozujete starší analogový kamerový systém a chcete jej nahradit něčím výkonnějším a kvalitnějším ? Tento návod Vám pomůže se orientovat v této oblasti. Důležité je před samotnou instalací kamer vědět, co přesně očekáváte. Nedostanete se do situace, kdy budete mít nainstalovány kamery, které jsou sice levné, ale nespl?ují Vaše představy.

Nejprve je nutno vybrat vhodnou technologii kamer. Vybírat můžete mezi IP kamerami, HD-SDI kamerami nebo analogové kamery. Největší rozdíl pro běžné uživatele je v rozlišení výsledného videa, po technické stránce pak mají všechny typy kamerových systémů rozdílné přenosy obrazu. Nejstarší způsob používají analogové kamery, které vysílají obraz v čistě analogové podobě. Protože je tento způsob několik desítek let starý, má mnoho omezení, především z hlediska rozlišení obrazu. Naproti tomu IP kamery posílají obraz přes počítačovou síť a obecně je tato technologie vhodná pro libovolně velké rozlišení obrazu a šířku přenosového pásma. Poslední typ HD-SDI kamer je nový a pro přenos obrazu je použita stejná technologie jako u analogových systémů, ale s vyšším rozlišením obrazu.

Analogový systém HD-SDI systém IP systém
Rozlišení 4Mpix 2Mpix až 15Mpix
Citlivost na světlo vyšší vyšší nižší
dražší modely vyšší
Velikost videa nižší vyšší vyšší
Možnosti rozšíření nižší nižší vyšší
Inteligentní analýzy Ne Ne Ano
Snímková frekvence max 30 FPS max 30 FPS až 60 FPS
Kabeláž UTP, koax kabely
Každá kamera potřebuje vlastní kabel
koax kabel
Pro každou kameru je potřeba jeden kabel
UTP kabely
Několik kamer se přenáší přes jeden kabel.
Stávající počítačová síť se může použít.
Cena nižší nižší vyšší
Provedení kamer mnoho druhů
antivandal, válečky, vnitřní, otočné atd.
menší výběr mnoho druhů
antivandal, válečky, vnitřní, otočné atd.


Rozlišení obrazu

Pro každodenní použití kamer je rozlišení nejpodstatnější faktor. Menší rozlišení u analogových kamer je použitelné pro identifikaci osob pouze do zhruba dvou metrů. Pokud instalujeme na stejném místě IP kamery s rozlišením Full HD, tedy 2 Mpix, pak osobu rozeznáme do sedmi metrů. Tedy několikanásobně více. Následující ilustrace ukazuje rozdíly mezi jednotlivými typy kamer.

Citlivost na světlo

Druhá velmi podstatná vlastnost. Ve sledovaných oblastech, které nejsou osvětleny v noci je nutno dbát na kvalitní obraz z kamer. K tomu je podstatné, jaký snímací čip kamera používá a jak je citlivá na světlo. Kvalitní analogové kamery poskytují nejlepší výsledky. Je to dáno tím, že používají CCD čipy. Postačí minimální světlo a obraz je velice dobrý, jako ve dne. IP kamery využívají CMOS snímací čipy, které mají horší citlivost na světlo a vyžadují více světla pro kvalitní obraz. Druhý důvod také je, že při stejné fyzické velikosti snímacího čipu u obou typů kamer potřebují IP kamery detailnější informace pro obraz s velkým rozlišením.



Inteligentní analýza

Analogové kamery neumí samy o sobě žádnou videoanalýzu. Vždy to zajišťuje nahrávací zařízení nebo specializovaný software. Naopak IP kamery mají vestavěný procesor, který obraz komprimuje a dále posílá po síti. Někteří výrobci tak implementují videoanalýzu přímo do kamer. Na jednu stranu je to výhodné z hlediska rozsáhlých bezpečnostních systémů, kdy se odlehčí videoserveru. Na druhou stranu je výhodnější videoanalýzu zpracovávat v záznamovém software, protože výkonnostně je na tom vždy lépe než kamera, takže zvládne více věcí. Specialitou dneška jsou kamerové systémy, které detekují tváře lidí podle databáze, vytváření davu lidí, pohyb osob v nesprávném směru apod. Ve vývoji jsou velmi důmyslné a finančně náročné systémy pro behaviorální detekci, kdy se zkoumá nestandardní chování lidí například vandalismus v ulicích a podobně.

Kompatibilita

Analogové kamerové systémy jsou mezi sebou vždy 100% kompatibilní. Je naprosto jedno, od jakého výrobce je nahrávací zařízení a kdo dodal samotnou kameru. Pro HD-SDI kamery platí to samé. Protože přenos obrazu je nekomprimovaný, není problém s libovolnou kombinací kamer a záznamu. IP kamery jsou v tomto ohledu daleko přísnější. V počátcích IP technologie spolupracovaly kamery vždy pouze se záznamovým zařízením stejného výrobce. Dnes se podporuje více standardů, například ONVIF, nebo PSIA. Dohodnuté přenosové protokoly zajišťují vzájemnou možnost využití různých kamer a různých záznamů. Ale v praxi je nutno vždy prověřit funkčnost daného typu kamer. Při využití standardních přenosových protokolů se také často setkáte s tím, že nelze využít všechny možnosti kamery, například přenos audia, nebo detekci pohybu obrazu v kameře a podobně.

Kvalita instalace

Při návrhu i samotné realizaci doporučujeme obrátit se na profesionální montážní firmu. Výhody jsou následujcí:

  • Montážní firma doporučí vyladěné součásti, které budou dohromady fungovat
  • Montážní firma provede kamerové zkoušky před samotnou instalací
  • Montážní firma provede jak záruční, tak pozáruční servis
  • Montážní firma má zkušenosti a pomůže vybrat vhodné místa pro kamery
  • Montážní firma nainstaluje kamery rychle díky zkušenostem


Poptávka zdarma

Vyplňte prosím následující formulář. My Vám vypracujeme nabídku včetně všech detailů kamerového systému (analogové kamery, HD-SDI kamery, IP kamery) nebo zabezpečovacího systému. Vypracování nabídky je nezávazné a ZDARMA.

Prosíme především o následující údaje:
Předpokládaný počet kamer/čidel
Kolik z nich bude ve venkovním prostředí
Kde se bude instalovat (např. kamerový systém Ostrava, alarm Frýdek-Místek apod.)
Jaké prostory potřebujete sledovat (bar, sklad, výrobní prostory, dům, byt)

Jméno* : Telefon :
E-mail :
Dotaz :

Položky označené červeně je nutno vyplnit

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Více informací.

Kamerový systém Ostrava

Kamerový systém instalujeme především v Ostravě, Frýdku-Místku a celé Moravě. Kontaktujte nás pro nezávaznou cenovou nabídku.